Azərbaycan Respublikası Xarici İşlər Nazirliyinin Xocalı soyqırımının 30-cu ildönümü ilə bağlı bəyanatı
26 fevral 2022-ci il tarixində, Ermənistanın Azərbaycana qarşı təcavüzü zamanı Ermənistan silahlı qüvvələri tərəfindən Xocalıda törədilmiş soyqırımın 30-cu ildönümü tamam olur.
Ermənistanın Azərbaycana qarşı onilliklər ərzində davam edən təcavüzü zamanı dinc əhaliyə qarşı törədilmiş ən ağır cinayətlərdən biri və Birinci Qarabağ müharibəsinin ən faciəli səhifəsi Xocalı şəhərinin dağıdılması və onun sakinlərinin soyqırımına məruz qalması olmuşdur. Münaqişədən əvvəl Azərbaycanın Qarabağ bölgəsində yerləşən Xocalıda 7000-dən çox insan, kişilər, qadınlar, uşaqlar, ailələr yaşayırdı.
1991-ci ilin oktyabr ayından şəhər tamamilə Ermənistan silahlı qüvvələri tərəfindən mühasirəyə alındı. 1992-ci il fevralın 25-dən 26-na keçən gecə kütləvi artilleriya zərbələrinin ardınca Ermənistan silahlı qüvvələri, keçmiş SSRİ-nin əksəriyyətini ermənilər təşkil edən 366-cı moto-atıcı alayının köməyi ilə Xocalıya nəzarəti zorla ələ keçirdilər. İşğalçılar Xocalını darmadağın edərək xüsusi amansızlıqla onun dinc əhalisinin soyqırımını törətdilər.
Şəhərin 5379 nəfər sakini zorakılıqla qovuldu. 613 nəfər, o cümlədən 63 uşaq, 106 qadın və 70 qoca vəhşicəsinə öldürüldü. 1275 insan əsir və girov götürülərək işgəncələrə məruz qaldı, 487 nəfər müxtəlif dərəcəli bədən xəsarətləri aldı. 150 nəfərin, o cümlədən 68 qadın və 26 uşağın taleyi bu günədək məlum deyil. Ermənistan silahlı qüvvələrinin bu hərəkətləri ailələri parçaladı. 8 ailə tamamilə məhv edildi. 130 uşaq valideynlərdən birini, 25 uşaq isə valideynlərinin hər ikisini itirdi.
Xocalıda dinc əhalinin heç bir fərq qoyulmadan qətlə yetirilməsi Ermənistanda dövlət səviyyəsində həyata keçirilən azərbaycanlılara qarşı etnik nifrət və irqi ayrı-seçkilik siyasətindən irəli gəlir. Bu, günahsız insanların sadəcə etnik mənsubiyyətinə görə öldürülməsinə səbəb oldu. Xocalıda törədilən cinayətlər Ermənistanın azərbaycanlılara qarşı sistematik zorakılıq siyasətinin tərkib hissəsi olub.
Xocalı qətliamı və Ermənistanın Azərbaycan Respublikasına təcavüzü zamanı törətdiyi digər cinayətlər, o cümlədən hərbi cinayətlər, insanlığa qarşı cinayətlər və soyqırımı insan hüquqları və beynəlxalq humanitar hüququn ciddi şəkildə pozulmasıdır. Buraya Soyqırımı cinayətinin qarşısının alınması və cəzalandırılması haqqında Konvensiya, İşgəncələrə və digər qəddar, qeyri-insani, yaxud ləyaqəti alçaldan davranış və cəza növlərinə qarşı Konvensiya, İrqi ayrı-seçkiliyin bütün formalarının ləğv edilməsi haqqında beynəlxalq Konvensiya və digər beynəlxalq konvensiyaların pozulması daxildir.
Hazırda 17 dövlətin milli qanunvericilik orqanı, həmçinin ABŞ-ın 24 ştatı, eyni zamanda İslam Əməkdaşlıq Təşkilatı və Türk Dövlətləri Təşkilatı Xocalıda dinc əhalinin qətliamını pisləyən və bunu soyqırımı və insanlıq əleyhinə cinayət aktı kimi dəyərləndirən çoxsaylı qətnamə və qərarlar qəbul ediblər.
Avropa İnsan Hüquqları Məhkəməsi 2010-cu il 22 aprel tarixli qərarında Xocalıda törədilmiş cinayətə münasibətdə vəhşilikləri törədənlərin davranışını “müharibə cinayətləri və ya insanlıq əleyhinə cinayətlərə bərabər tutulan xüsusi ağırlıqlı hərəkətlər” kimi qiymətləndirərək mühüm nəticəyə gəlib.
Beynəlxalq hüquqa əsasən dövlətlər, Ermənistan silahlı qüvvələri tərəfindən Xocalıda törədilən vəhşilik kimi, cinayətləri araşdırmaq və cinayətkarları mühakimə etmək öhdəliyi daşıyırlar. Lakin bu günədək, Xocalıda törədilən cinayətlərə görə məsuliyyət daşıyanların heç biri Ermənistan tərəfindən cinayət məsuliyyətinə cəlb edilməyib.
Öz təqsirini etiraf etmiş Ermənistanın o dövrdəki müdafiə naziri və sabiq prezidenti Serj Sarkisyan Britaniya jurnalisti Tomas de Vaala müsahibəsində deyib: “Xocalıdan qabaq azərbaycanlılar düşünürdülər ki, ermənilər mülki əhaliyə əl qaldıra bilməyən xalqdır. Biz bu stereotipi sındırdıq” (Tomas de Vaal, Qarabağ: Ermənistan və Azərbaycan sülh və savaş yollarında (Nyu York və London, Nyu-York Universiteti Nəşriyyatı, 2003, səhifə 172).
Azərbaycanlı dinc əhalinin məqsədyönlü şəkildə hədəfə alınması Ermənistan tərəfindən 27 sentyabr – 10 noyabr 2020-ci il tarixlərində aparılan hərbi əməliyyatlar zamanı da davam etdirildi. Döyüş əməliyyatların getdiyi cəbhə bölgəsindən xeyli aralıda yerləşən, Azərbaycanın Gəncə, Bərdə, Tərtər kimi şəhərlərinin mülki əhalisini və mülki infrastrukturunu məqsədli şəkildə hədəfə alan Ermənistan, 1992-ci ildə olduğu kimi eyni qəbildən olan terror taktikasına əl atdı. Ermənistan bu dəfə müasir növ zirehli silahlar, raket qurğuları və kaset sursatlarından istifadə edərək növbəti dəfə qanunsuz olaraq dinc azərbaycanlı  əhalini hədəfə alaraq qətlə yetirdi.
Azərbaycan Respublikası inanır ki, milli səviyyədə, eləcə də mövcud beynəlxalq hüquq çərçivəsində görülən davamlı tədbirlər cəzasızlığa son qoyulmasına və Ermənistanın Azərbaycana qarşı təcavüzü zamanı törədilmiş ağır cinayətlərə görə məsuliyyət daşıyan şəxslərin ədalət məhkəməsi qarşısına çıxarılmasına xidmət edəcək.
Xocalı faciəsinin qurbanlarını milli yaddaşımıza həkk edir və onların xatirəsini ehtiramla yad edirik. Allah rəhmət eləsin.

Заявление Министерства иностранных дел Азербайджанской Республики по случаю 30-ой годовщины Ходжалинского геноцида
26 февраля 2022 года исполняется 30-ая годовщина со дня Ходжалинского геноцида, совершенного вооруженными силами Армении в ходе армянской агрессии против Азербайджана.
Одним из особо тяжких преступлений, совершенных против гражданского населения за десятилетия армянской агрессии против Азербайджана и самой трагической страницей Первой Карабахской войны стало разрушение города Ходжалы и геноцид его жителей. До конфликта в Ходжалы, расположенном в Карабахском регионе Азербайджана, проживало более 7000 человек: мужчины, женщины, дети, семьи.
С октября 1991 года город был окружен вооруженными силами Армении. За одну ночь 25 февраля 1992 года, после массированного артиллерийского обстрела города Ходжалы, вооруженные силы Армении при содействии 366-го гвардейского мотострелкового полка бывшего СССР, большинство которого составляли армяне, насильственно захватили контроль над Ходжалы. Захватчики разрушили город и с особой жестокостью применили насилие к его мирному населению.
5379 жителей города были насильственно изгнаны. 613 человек, в том числе 63 ребенка, 106 женщин и 70 стариков, были зверски убиты. 1275 человек были взяты в плен, взяты в заложники и подвергнуты пыткам, а 487 получили ранения. Судьба 150 из захваченных в плен, в том числе 68 женщин и 26 детей, остается неизвестной по сей день. Действия вооруженных сил Армении разлучили семьи. В восьми семьях не осталось выживших, которых можно было бы упомянуть. 130 детей потеряли одного из родителей, а еще 25 детей остались вообще без выживших родителей.
Массовые убийства мирных жителей в городе Ходжалы явились следствием политики этнической ненависти и расовой дискриминации в отношении азербайджанцев на государственном уровне в Армении. Это привело к убийству невинных людей просто по признаку их этнической принадлежности. Преступления, совершенные в Ходжалы, были неотъемлемой частью политики систематического насилия Армении в отношении азербайджанцев.
Ходжалинская резня и другие преступления, совершенные Арменией за всю историю ее агрессии против Республики Азербайджан, включая военные преступления, преступления против человечности и геноцид, представляют собой серьезные нарушения международного гуманитарного права и международных норм в области прав человека. К ним относятся нарушения Конвенции о предупреждении преступления Геноцида и наказании за него; Конвенции против пыток и других жестоких, бесчеловечных или унижающих достоинство видов обращения и наказания; Международной конвенции о ликвидации всех форм расовой дискриминации и других.
К настоящему времени национальные законодательные органы 17 стран, а также 24 штата США, Организация исламского сотрудничества и Организация тюркских государств приняли ряд резолюций и решений, осуждающих массовое убийство мирных жителей в городе Ходжалы и характеризующих его как преступление против человечности и акт геноцида.
В своем постановлении от 22 апреля 2010 года Европейский суд по правам человека пришел к важному заключению в отношении преступлений, совершенных в городе Ходжалы, осуждая поведение тех, кто совершил кровавые бесчинства, как “акты особой тяжести, которые могут быть приравнены к военным преступлениям или преступлениям против человечности”.
В соответствии с международным правом, государства обязаны расследовать зверства, подобные тем, которые были совершены армянскими войсками в Ходжалы, и преследовать по закону виновных в преступлениях. Однако на сегодняшний день ни одно лицо, ответственное за совершенные в Ходжалы преступления, не было привлечено Арменией к ответственности.
В красноречивом признании вины, высказанном являющимся на тот момент министром обороны Армении и экс-президентом Сержем Саргсяном, процитированным британским журналистом Томасом де Ваалом, сказано: “До Ходжалы азербайджанцы думали так... Армяне - люди, которые не могут поднять руку на гражданское население. Мы смогли сломать это [стереотип]” (Томас де Ваал, Черный Сад: Армения и Азербайджан между миром и войной (Нью-Йорк и Лондон, издательство Нью-Йоркского университета, 2003), стр. 172).
Преднамеренные нападения на гражданское население Азербайджана продолжались во время военных операций, проводимых Арменией с 27 сентября по 10 ноября 2020 года. Умышленно нацеливаясь на гражданское население и гражданскую инфраструктуру азербайджанских городов, таких как Гянджа, Барда, Тертер, которые расположены на значительном удалении от зоны боевых действий, Армения прибегла к той же тактике террора, что и в 1992 году. На этот раз, используя современные виды бронетанковой техники, ракетные установки и кассетные боеприпасы, Армения в очередной раз незаконно атаковала и убила мирных азербайджанских граждан.
Республика Азербайджан полагает, что постоянные меры, принимаемые на национальном уровне, а также в рамках существующего международного права, послужат прекращению безнаказанности и передаче в руки правосудия лиц, ответственных за тяжкие преступления, совершенные в ходе агрессии Армении против Азербайджана.
Мы пользуемся возможностью, чтобы почтить память жертв Ходжалинской резни и сохранить эти жертвы в нашей исторической национальной памяти. Пусть они покоятся с миром.