Belarusun xəbər portalında 31 mart soyqırımı ilə bağlı məqalə dərc olunub
Azərbaycan xalqı 1918-ci ilin 31 martında baş verən soyqırımının qurbanlarının xatirəsini anır. Azərbaycan 103 ildir bu günü kədərlə xatırlayır. Azərbaycanlıların doğma torpaqlarında kütləvi qətli, qırğınlar, repressiya və qovulma faktları XX əsrin faciəli səhifələrindən biri hesab edilə bilər. Tarixdə Azərbaycan torpaqlarında "böyük Ermənistan" yaratmaq fikri ilə alovlanan erməni şovinizminin izi aydın görünür.
AZƏRTAC xəbər verir ki, bu fikirlər Azərbaycanın Belarusdakı səfiri Lətif Qəndilovun ölkənin “belprauda.com” xəbər portalında dərc edilən məqaləsində yer alıb.
Məqalədə qeyd olunur ki, XX əsrin əvvəllərində Rusiyada konstitusiya monarxiyası uğrunda inqilabi hərəkat başladı və 1905-1907-ci illərdə Bakı da daxil olmaqla bütün imperatorluqda inqilab dalğası ilə sona çatdı. Bu proseslərdən bəhrələnən ermənilər azərbaycanlılara qarşı Bakı, Şuşa, Zəngəzur, İrəvan, Naxçıvan, Ordubad, Cavanşir və Qazax şəhərlərində kütləvi şəkildə qırğınlar törətdilər və onları bu ərazilərdən qovdular. Hələ 1905-1906-cı illərdə ermənilər İrəvan və Gəncə əyalətlərindəki 200 azərbaycanlı kəndini və Şuşa, Cəbrayıl, Zəngəzur bölgələrindəki 75 kəndi məhv etdilər.
O dövrdə baş verənləri geniş təhlil edən səfir məqaləsində vurğulayır ki, 1918-ci ilin martında azərbaycanlıların soyqırımı, 1992-ci ildə Xocalıda törədilən soyqırımı ilə yanaşı, Azərbaycan tarixindəki ən qanlı hadisələrdən biri idi. Gördüyümüz kimi, 1918-ci ildə və 1990-cı illərin əvvəllərində baş verən hadisələr bir-birinə çox oxşayır və bu, 250 il ərzində Azərbaycan xalqına qarşı həyata keçirilmiş düşünülmüş uzunmüddətli plandır.
Vətən müharibəsində qazandığımız tarixi Qələbədən bəhs edən səfir vurğulayıb ki, erməni tərəfinin ötən il sentyabrın 27-də növbəti təxribatından sonra Azərbaycan BMT Təhlükəsizlik Şurasının 4 qətnaməsinin icrasını həyata keçirdi və ərazi bütövlüyünü bərpa etdi.

На белорусском новостном портале опубликована статья о геноциде 31 марта
Азербайджанский народ чтит память жертв геноцида, произошедшего 31 марта 1918 года. Вот уже 103 года жители Азербайджана вспоминают этот день со скорбью на душе. Вопиющие факты массовых убийств, репрессий и изгнания азербайджанского народа с родных земель можно считать одной из трагичных страниц ХХ века. На исконно исторических землях Азербайджана четко виден след армянского шовинизма, бредящего идеей создания «великой Армении».
Как сообщает АЗЕРТАДЖ, об этом говорится в статье посла Азербайджана в Беларуси Лятифа Гандилова, опубликованной на новостном портале belprauda.com этой страны.
В статье отмечается, что в начале ХХ века в России началось революционное движение за конституционную монархию, которое завершилось волной революций по всей территории империи, в том числе и Баку в 1905-1907 гг. Воспользовавшись этими процессами, армяне совершили планомерные акты резни и массового выселения азербайджанцев из городов Баку, Шуша, Зангезур, Иреван, Нахчыван, Ордубад, Джаваншир и Газах. Еще в 1905-1906 годах армянами было уничтожено 200 азербайджанских сел в Иреванской и Гянджинской губерниях и 75 сел в уездах Шуша, Джабраиль и Зангезур.
Широко анализируя произошедшее в тот период, посол в статье подчеркивает, что геноцид азербайджанцев в марте 1918 года был одним из самых кровавых в истории Азербайджана, наряду с геноцидом в Ходжалы в 1992 году. Как мы видим, события 1918 года и начала 90-х годов очень похожи, и являются планомерными звеньями одной цепи, хорошо продуманным долгосрочным планом против азербайджанского народа, который осуществлялся на протяжении последних 250 лет.
Рассказывая о нашей исторической Победе в Отечественной войне, посол отмечает, что после очередной провокации армянской стороны, азербайджанский народ обеспечил исполнение 4-х резолюций Совета Безопасности ООН и восстановил свою территориальную целостность.