Brest qalası uğrunda döyüşən azərbaycanlıların xatirəsinin əbədiləşdirilməsi məsələsi müzakirə edilib
Brest qalasının müdafiəsi uğrunda gedən döyüşlərdə iştirak etmiş azərbaycanlı qəhrəmanların adları xatirə plitələrinə yazılmalı və şəkilləri muzeydə asılmalıdır.
AZƏRTAC xəbər verir ki, bunu Azərbaycanın Belarusdakı səfiri Lətif Qəndilov “Brest Qala-Qəhrəman” Memorial Kompleksinin direktoru Qriqori Bısyukla görüşdə söyləyib.
Görüş zamanı səfir muzeyin direktorundan alman faşistlərinin SSRİ-yə hücumunun 80 illiyi ilə əlaqədar tədbir keçirilənədək azərbaycanlı qəhrəmanların xatirəsinin əbədiləşdirilməsi işinin sürətləndirilməsini xahiş edib.
L.Qəndilov bildirib ki, Brest qalasının müdafiəsində çox sayda azərbaycanlı iştirak etsə də, onlarla bağlı rəsmi olaraq yalnız bir fakt məlumdur. Brest qalasında xatirə plitələrinin üzərində adı yazılmış və muzeydə şəkli qoyulmuş yeganə həmyerlimiz Haqverdiyev Xalid Qəmzə oğludur.
Bununla əlaqədar 2017-ci ildən başlayaraq səfirlik muzeydə dəfələrlə görüşlər keçirib və burada döyüşən digər azərbaycanlılar barədə araşdırmalar aparıb. Muzeyin plitələrində 7 ermənin adının olması səfirlikdə sual doğurub. Aparılmış araşdırmalar nəticəsində məlum olub ki, Brest qalasının tarixini yazan Sergey Smironovun məsləhətçilərindən biri burada cəmi iki gün döyüşmüş Samvel Motivasyan olub. O, xatirə plitələrinin üzərinə 7 erməninin adının yazılmasında böyük rol oynayıb. Brest qalasından bir qədər aralıda guya 200 erməninin burada döyüşdüyünə dair xatirə xaçkarı qoyulub.
Bununla əlaqədar səfirlik və səfirliyin hərbi attaşeliyi ölkəmizin arxivlərində araşdırma aparıb, nəticədə 44 azərbaycanlının bu qalada döyüşdüyü barədə məlumat əldə edib. Görüşdə mədəniyyət ocağının rəhbərliyindən onların şəklinin asılması və xatirə plitəsinin üzərinə adlarının yazılması üçün muzey tərəfindən böyük araşdırmaların aparılması istənilib.
Hələlik səfirlik tərəfindən Brest qalasında döyüşən Daniyal Abdullayev, Nəsir İsgəndərov və Ağamirzə Nəzərov barədə daha ətraflı məlumat toplanaraq muzeyə təqdim edilib. Səfirliyin ilkin məlumatına görə, 1941-ci ildə yeni çağırışçılarla birlikdə Brest qalasında 80 azərbaycanlının olduğu güman edilir.
Səfir 3 qəhrəmanımızın adının xatirə plitələrində yazılması ilə bağlı hazırlıq işlərinin müharibənin başlanmasının 80 illiyi ilə bağlı tədbir keçirilənədək başa çatdırılmasını xahiş edib.

Обсужден вопрос увековечения памяти азербайджанцев, сражавшихся за Брестскую крепость
Имена азербайджанских героев, участвовавших в обороне Брестской крепости, должны быть написаны на мемориальных плитах, а портреты вывешены в музее.
Как сообщает АЗЕРТАДЖ, об этом сказал посол Азербайджана в Беларуси Лятиф Гандилов на встрече с директором мемориального комплекса «Брестская крепость-герой» Григорием Бисюком.
В ходе встречи посол попросил директора музея ускорить работу по увековечиванию памяти азербайджанских героев до проведения мероприятия, посвященного 80-летию вторжения немецких фашистов в СССР.
Л.Гандилов отметил, что хотя в обороне Брестской крепости участвовало много азербайджанцев, о них официально известен только один факт. Единственным нашим соотечественником, имя которого написано на мемориальных плитах в Брестской крепости и чей портрет находится в музее, является Халид Гамза оглы Ахвердиев.
В связи с этим с 2017 года посольство неоднократно проводило встречи в музее и исследования о других азербайджанцах, которые здесь воевали. Наличие имен 7 армян на плитах музея вызвало вопросы в посольстве. В результате проведенных расследований выяснилось, что одним из консультантов Сергея Смирнова, писавшего историю Брестской крепости, был Самвел Мотивасян, который воевал здесь всего два дня. Он сыграл важную роль в том, что на мемориальных досках были написаны имена 7 армян. Недалеко от Брестской крепости установлен памятный крест, о том, что здесь якобы воевали 200 армян.
В связи с этим посольство и военный атташе посольства провели расследование в архивах нашей страны, в результате которого была получена информация о том, что в этой крепости сражались 44 азербайджанца. На встрече руководство культурного центра обратилось с просьбой к музею провести обширное исследование для того, чтобы повесить их портреты и написать имена на мемориальных плитах.
Пока что посольство собрало и представило в музей более подробную информацию о сражавшихся в Брестской крепости Данияле Абдуллаеве, Насире Искендерове и Агамирзе Назарове. По предварительным данным посольства предполагается, что в 1941 году вместе с новыми призывниками в Брестской крепости находились 80 азербайджанцев.
Посол попросил завершить подготовительные работы в связи с нанесением имен трех наших героев на мемориальные плиты к мероприятию, посвященному 80-летию войны.