Azərbaycan Respublikası vətəndaşlığına xitam verilməsi üçün tələb olunan sənədlərin siyahısı:
1. Azərbaycan Respublikası vətəndaşlığına xitam verilməsi üçün Azərbaycan Respublikası Prezidentinə Ərizə-anket - 5 (beş) nüsxədə və tam doldurulmalıdır;
2. 5 ədəd rəngli fotoşəkil (35 mm x 45 mm);
3. Ərizəçinin şəxsiyyətini təsdiq edən və digər mövcud sənədlərin surəti (ümumvətəndaş pasportu, şəxsiyyət vəsiqəsi, doğum haqqında şəhadətnamə, hərbi bilet, nikah haqqında şəhadətnamə və sairə) – 5 (beş) nüsxədə;
4. Hərbi xidmət öhdəliyinin olmaması barədə sənəd (hərbi biletin notariat qaydada təsdiq edilmiş surəti və ya qeydiyyatda olduğu Səfərbərlik və Hərbi Xidmətə Çağırış üzrə Dövlət Xidmətinin yerli şöbəsindən arayış) - 5 (beş) nüsxədə;
5. Tərcümeyi-hal - 5 (beş) nüsxədə;
6.  yaşayış yerindən ailə tərkibi haqqında arayış - 5 (beş) nüsxədə;
7. Belarus Respublikasının rəsmi orqanları tərəfindən ərizəçinin Belarus Respublikasının vətəndaşlığına qəbul ediləcəyinə dair təminat məktubu - 5 (beş) nüsxədə;
8. Azərbaycan Respublikası vətəndaşlığına xitam verilməsi üçün səbəbini göstərməklə Azərbaycan Respublikası Prezidentinin adına ərizə (sərbəst formada) - 5 (beş) nüsxədə;
9. Ərizəçinin Belarus Respublikasında yaşaması haqqında icazə - 5 (beş) nüsxədə;
10. Şəxsin vətəndaşlığına xitam verilməsi üçün 60 ABŞ dolları məbləğində dövlət rüsumu ödənilməlidir.
11. Belarus Respublikasının səlahiyyətli orqanları tərəfindən verilmiş bütün sənədlər notariat qaydada təsdiq olunmalıdır.
Qeyd: Əgər ərizəçi 14 yaşı tamam olmayan azyaşlı uşağı (uşaqları) ilə birgə vəsatəti təqdim edirsə:
1. həmin uşaq (uşaqlar) haqqında məlumatlar valideyn tərəfindən doldurulan Ərizə-anketə yazılmalıdır (ərizə-anketin 14-cü bəndi);
2. uşağın (uşaqların) fotoşəkilləri;
3. uşağa (uşaqlara) aid sənədlər (pasport, şəxsiyyət vəsiqəsi, doğum haqqında şəhadətnamə və sairə);
4. uşağın (uşaqların) Belarus Respublikasının vətəndaşlığına qəbul ediləcəyinə dair təminat məktubu (əgər valideynin təminat məktubunda uşağın (uşaqların) adı (adları) qeyd edilibsə bu sənədin təqdim edilməsinə ehtiyac yoxdur);
5. uşağın Azərbaycan Respublikası vətəndaşlığına xitam verilməsinə etiraz edilmədiyinə dair digər valideynin razılıq ərizəsi(ərizə notariat qaydasında təsdiq edilməlidir. Əgər sənədlər ərizəçilər tərəfindən Səfirlikdə şəxsən təqdim edilirsə, razılıq ərizəsinin notarius tərəfindən təsdiq edilməsinə ehtiyac yoxdur) və ya valideynlərdən birinin ölüm haqqında şəhadətnaməsi, boşanma haqqında məhkəmə qərarı və sairə;
Qeyd: Əgər ərizəçi 14 – 18 yaşında olan uşaqları ilə birgə vəsatəti təqdim edirsə:
2. Azərbaycan Respublikası vətəndaşlığına xitam verilməsi üçün Azərbaycan Respublikası Prezidentinə Ərizə-anket (ərizə-anket 5 (beş) nüsxədə doldurulmalı);
3. 5 (beş) ədəd rəngli fotoşəkil (35 mm x 45 mm);
4. uşağa (uşaqlara) aid sənədlərin surəti (pasport, şəxsiyyət vəsiqəsi, doğum haqqında şəhadətnamə və sairə);
5. tərcümeyi-hal;
6. uşağın (uşaqların) valideynlə birgə Azərbaycan Respublikası vətəndaşlığına xitam verilməsinə etiraz etmədiyinə dair razılıq ərizəsi(ərizə notariat qaydasında təsdiq edilməlidir). Əgər sənədlər ərizəçilər tərəfindən Səfirlikdə şəxsən təqdim edilirsə, razılıq ərizəsinin notarius tərəfindən təsdiq edilməsinə ehtiyac yoxdur);
7. hər iki valideynin uşağın (uşaqların) Azərbaycan Respublikası vətəndaşlığına xitam verilməsinə etiraz etməməsinə dair razılıq ərizəsitəqdim ediliməlidir və ya valideynlərdən birinin ölüm haqqında şəhadətnaməsi, boşanma haqqında məhkəmə qərarı və sairə;
8. İlkin hərbi qeydiyyata alınma haqqında vəsiqənin surəti - 15 yaşdan yuxarı oğlan uşaqlarına şamil edilir;
Qeyd: Azərbaycan Respublikası vətəndaşlığına xitam verilməsi prosesinin tezləşdirilməsi üçün Azərbaycan Respublikası Prezidentinin adına yazılmış ərizənin, ərizə-anketin və tərcümeyi-halın kompüterdə yazılması məqsədəuyğundur.

Перечень документов, необходимых для прекращения гражданства Азербайджанской Республики:
1. Заявление-анкета Президенту Азербайджанской Республики о прекращении гражданства Азербайджанской Республики - в 5 (пяти) экземплярах и заполняется полностью;
2. 5 штук цветных фотографий (35 мм х 45 мм);
3. Копия документов, удостоверяющих личность заявителя и других имеющихся документов (общегражданский паспорт, удостоверение личности, свидетельство о рождении, военный билет, свидетельство о браке и др.) – 5 (пять) экземпляров;
4. Документ об отсутствии обязанности проходить военную службу (нотариально заверенная копия военного билета или справка из местного отделения Государственной службы по мобилизации и призыву, где он состоит на учете) - 5 (пять) экземпляров;
5. Биография - 5 (пять) экземпляров;
6. справка о составе семьи с места жительства - 5 (пять) экземпляров;
7. Гарантийное письмо о принятии заявителя в гражданство Республики Беларусь официальными органами Республики Беларусь - 5 (пять) экземпляров;
8. Заявление на имя Президента Азербайджанской Республики о прекращении гражданства Азербайджанской Республики с указанием причины (в произвольной форме) - 5 (пять) экземпляров;
9. Вид на жительство заявителя в Республике Беларусь - 5 (пять) экземпляров;
10. Для прекращения гражданства лица необходимо уплатить госпошлину в размере 60 долларов США.
11. Все документы, выданные уполномоченными органами Республики Беларусь должны быть нотариально заверены.
Примечание: если заявитель подает совместное ходатайство с несовершеннолетним ребенком (детьми) в возрасте до 14 лет:
1. сведения об этом ребенке (детях) должны быть вписаны в заполненное родителем заявление-анкету (п. 14 заявления-анкеты);
2. фото ребенка (детей);
3. документы, относящиеся к ребенку (детям) (паспорт, удостоверение личности, свидетельство о рождении и др.);
4. гарантийное письмо о том, что ребенок (дети) будет принят в гражданство Республики Беларусь (если в гарантийном письме родителя указано имя (имена) ребенка (детей), этот документ предъявлять не нужно);
5. заявление о согласии другого родителя об отсутствии возражений против прекращения гражданства Азербайджанской Республики ребенка (заявление должно быть нотариально заверено. Если документы подаются заявителями лично в посольстве, нотариально заверять заявление о согласии не нужно) или свидетельство о смерти одного из родителей, решение суда о разводе и т.д.;
Примечание: если заявитель подает совместное ходатайство с детьми в возрасте от 14 до 18 лет:
2. Заявление-анкета Президенту Азербайджанской Республики о прекращении гражданства Азербайджанской Республики (заявление-анкета должна быть заполнена в 5 (пяти) экземплярах);
3. 5 (пять) штук цветной фотографии (35 мм х 45 мм);
4. копия документов, относящихся к ребенку (детям) (паспорт, удостоверение личности, свидетельство о рождении и др.) - 5 (пять) экземпляров;
5. биография - 5 (пять) экземпляров;
6. заявление о согласии на то, что ребенок (дети) не возражает против прекращения гражданства Азербайджанской Республики совместно с родителями (заявление должно быть нотариально заверено). Если документы подаются заявителями лично в посольстве, нотариально заверять заявление о согласии не нужно) - 5 (пять) экземпляров;
7. необходимо подать заявление о согласии на отказ обоих родителей в прекращении гражданства Азербайджанской Республики ребенку (детям) или предоставить свидетельство о смерти одного из родителей, решение суда о разводе и т.д. - 5 (пять) экземпляров;
8. Копия свидетельства о первичной постановке на воинский учет-распространяется на мальчиков старше 15 лет - 5 (пять) экземпляров;
Примечание: для ускорения процесса прекращения гражданства Азербайджанской Республики заявление, Заявление-анкета и биография, написанные на имя Президента Азербайджанской Республики, должны быть написаны на компьютере.