Azərbaycan Respublikası vətəndaşlığına mənsubiyyətinin müəyyənləşdirilməsi
Azərbaycan Respublikası Nazirlər Kabinetinin 18.03.2015-ci il tarixli 84 nömrəli qərarı ilə təsdiq edilmiş “Şəxsin Azərbaycan Respublikasının vətəndaşlığına mənsubiyyətinin müəyyənləşdirilməsi Qaydası”nın 3.1-ci bəndinə görə şəxsin Azərbaycan Respublikasının vətəndaşlığına mənsubiyyətinin müəyyənləşdirilməsi ilə əlaqədar icraata şəxsin özünün və ya Azərbaycan Respublikasının diplomatik nümayəndəliklərinin sorğusu əsasında başlanılır.
Vətəndaş tərəfindən Azərbaycan Respublikasının vətəndaşlığına mənsubiyyətinin müəyyənləşdirilməsi ilə bağlı sorğu etdikdə tələb olunan sənədlər:
Vətəndaş şəxsən aşağıdakı sənədləri təqdim edir:
• ərizə-anket (nümunə);
• 2 ədəd 3x4 sm. ölçüdə fotoşəkil (beş yaşadək uşaqlar istisna olmaqla);
• tərcümeyi-hal;
• pasportun və ya şəxsiyyətini təsdiq edən digər sənədin surəti (bu sənəd olmadığı təqdirdə, həmin məlumatları özündə əks etdirən müvafiq sənəd);
• doğum haqqında şəhadətnamənin surəti (bu sənəd olmadığı təqdirdə, həmin məlumatları özündə əks etdirən müvafiq sənəd);
• yetkinlik yaşına çatmamış uşaqların valideynlərinin şəxsiyyətlərini təsdiq edən sənədlərin surəti;
• dövlət rüsumunun ödənilməsi barədə qəbz
Dövlət orqanları tərəfindən Azərbaycan Respublikasının vətəndaşlığına mənsubiyyətinin müəyyənləşdirilməsi ilə bağlı sorğu etdikdə tələb olunan sənədlər:
Dövlət orqanları müraciət etdikdə müşayiət məktubu ilə aşağıdakı sənədlər təqdim edir:
• sorğu vərəqəsi (nümunə);
• 2 ədəd 3x4 sm ölçüdə fotoşəkil (beş yaşadək uşaqlar istisna olmaqla);

В соответствии с пунктом 3.1 «Порядка определения принадлежности лица к гражданству Азербайджанской Республики», утвержденного Постановлением Кабинета Министров Азербайджанской Республики от 18 марта 2015 года №84, исполнение, связанное с определением принадлежности лица к гражданству Азербайджанской Республики, начинается на основании запроса самого лица или дипломатических представительств Азербайджанской Республики.
Документы, требуемые для определения принадлежности лица к гражданству Азербайджанской Республики при личном запросе гражданина:
Гражданин лично представляет нижеуказанные документы:
- заявление-анкету (образец);
- 2 фотографии размером 3x4 см (за исключением детей до 5 лет);
- автобиография;
- копию паспорта или прочего документа, удостоверяющего личность (в случае отсутствия данного документа, соответствующий документ, отражающий в себе эти данные);
- копию свидетельства о рождении (в случае отсутствия данного документа, соответствующий документ, отражающий в себе эти данные);
- копии документов, удостоверяющих личность родителей детей, не достигших совершеннолетия;
- чек об оплате государственной пошлины
Документы, требуемые для определения принадлежности лица к гражданству Азербайджанской Республики при запросе государственными органами:
Нижеуказанные документы представляются государственными органами с сопроводительным письмом:
- запросный лист (образец);
- копия паспорта или прочего документа, удостоверяющего личность (в случае отсутствия данного документа, соответствующий документ, отражающий в себе эти данные);
- копия свидетельства о рождении (в случае отсутствия данного документа, соответствующий документ, отражающий в себе эти данные);