Mətbuat şərhi 30 aprel 2019
“Böyük Azərbaycan şairi İmadəddin Nəsiminin 650 illik yubileyinin qeyd edilməsi haqqında” Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin imzaladığı Sərəncama müvafiq olaraq, ölkəmizin Belarusdakı səfirliyi tərəfindən Minskdəki “Dostluq evi”ndə Nəsiminin 650 illik yubileyinə həsr olunmuş bədii-musiqili tədbir keçirilib.
Səfirlikdən AZƏRTAC-a bildiriblər ki, tədbirdə Belarus Mədəniyyət Nazirliyinin Beynəlxalq Əlaqələr və İnformasiya Təminatı idarəsinin rəisi Viktoriya Ratabılskaya, XİN-in MDB ölkələri ilə ikitərəfli əməkdaşlıq idarəsinin rəisi Viktor Denisenko, Beynəlxalq Miqrasiya Təşkilatının Belarus üzrə rəhbəri Zeynal Hacıyev, Belarusda akkreditə olunmuş Tacikistan, Türkmənistan, Qırğızıstan, Özbəkistan, Rumıniya, Liviya, Fələstin və Moldova səfirliklərinin nümayəndələri, Maksim Tank adına Belarus Dövlət Pedaqoji Universitetinin və Belarus Dövlət Universitetinin müəllim və tələbələri iştirak ediblər.
Tədbirdə çıxış edən Viktoriya Ratabılskaya Azərbaycanın Belarusdakı səfirliyi və Belarus Mədəniyyət Nazirliyinin mədəni əlaqələrin inkişaf etdirilməsi məqsədilə Minsk şəhərində İmadəddin Nəsiminin 650 illik yubiley tədbirinin keçirilməsinə dair razılığa gəldiklərini qeyd edib. Keçirilən yubiley tədbirinin iki ölkə arasında mövcud olan mədəni və tarixi əlaqələrin daha da güclənməsinə və hər iki xalqın daha da yaxınlaşmasına xidmət etdiyini söyləyib. İki ölkə arasında mədəni münasibətlərin bütün istiqamətlər üzrə inkişaf etməsi üçün hər iki ölkədə çoxlu sayda mədəni tədbirlərin keçirildiyini vurğulayıb.
V.Ratabılskaya İ.Nəsiminin yaradıcılığının bu gün də insanların mənəvi-əxlaqi cəhətdən kamilləşməsinə xidmət etdiyini bildirib. Əsrlərlə İ.Nəsiminin adı əyilməz iradə və öz inanclarına sadiqlik simvolu kimi yüksəldiyini qeyd edib.
Öz növbəsində, səfir Lətif Qəndilov tədbir iştirakçılarını xüsusən də Belarus Mədəniyyət Nazirliyinin nümayəndələrini salamlayıb və tədbirdə iştirak etdiklərinə görə təşəkkürünü bildirib. O qeyd edib ki, keçən il Belarusda Hüseyn Cavidin 135 illiyinin, bu il isə Nəsiminin 650 illik yubileyinin keçirilməsi iki ölkə arasında bütün sahələrdə olduğu kimi mədəni əlaqələrin də geniş əhatəli surətdə inkişaf etdiyinin və xalqlarımızın bir-birinin mədəniyyətinə böyük maraq göstərməsinin əyani sübutudur. L.Qəndilov İ.Nəsiminin yubiley tədbirinin keçirilməsinin əsas səbəbinin onun fəlsəfi fikirlərinin ümumbəşəri dəyərlərə söykənməsi ilə bağlı olduğunu önə çəkib. Allahın yaratdığı ən mükəmməl varlıq olan insanın bəşəriyyətin inkişafında yeri, rolu və mahiyyətinin öyrənilməsi elmi-fəlsəfi dairələr tərəfindən vacib hesab olub. İmadəddin Nəsimi də öz yaradıcılığını bu məsələlərin öyrənilməsinə həsr etdiyini söyləyib. Mütəfəkkir şairin yaradıcılığında insanın öz nəfsinin qulu olmamasını və həqiqəti tapmaq üçün nəfsi tərk etmənin vacibliyini, zahirdən uzaqlaşaraq batini tapmağın mümkünlüyünü tərənnüm etdiyini vurğulayıb. Səfir, həmçinin bildirib ki, Hürufilər əziyyətləri gizlədərək, comərdlik, zəriflik və təmizlik nümayiş etdirməyə çağırıblar. Hürufilərin Allahın sözünü tədqiq edərək, ona öz şərhlərini verdiklərini bildirib. Hürufilər söz, insan, göy, yer, ulduzlar və Kəbə arasında əlaqə axtardıqlarını qeyd edib.
Hürufilərin bütün dinlərə hörmətlə yanaşdığını və bu dinlərdən yararlanaraq bu prinsiplərə öz şərhlərini verdiklərini söyləyib. Hürufilər inanırdılar ki, yəhudilik, xristianlıq və İslam dinləri bir-birinin məntiqi davamıdır.
L.Qəndilov sonda müasir dünyada İ.Nəsiminin bir çox ideyalarının aktual olduğunu bir daha tədbir iştirakçılarının diqqətinə çatdırıb. O qeyd edib ki, Nəsimi səmavi kitabların, o cümlədən Quranın öyrənilməsi ilə Allaha qovuşmağın və yaradana layiq olmağın mümkün olacağını söyləyib.
Tədbirdə Belarus Milli Elmlər Akademiyasının Ədəbiyyatşünaslıq İnstitutunun kiçik elmi işçisi Tatyana Borisyuk və Belarus Dövlət Universitetinin Ölkəşünaslıq kafedrasının müəllimi Valeriya Leşenko İ.Nəsiminin həyat və yaradıcılığına dair məruzə ilə çıxış ediblər.
Tədbirin davamında Nəsimi filmindən fraqmentlər göstərilib. Tələbələr tərəfindən Nəsiminin lirik şeirlərindən yüksək ifaçılıq tərzi ilə parçalar oxunub və xüsusilə də “Sığmazam” qəzəli böyük maraq doğurub. Azərbaycan rəqsləri ifa olunub, “Sarı gəlin”, “Getmə, getmə gəl” mahnıları səsləndirilib və alqışlarla qarşılanıb.
L.Qəndilov sonda bir daha səfirliyin dəvətini qəbul edərək tədbirə gəldiklərinə görə hər kəsə təşəkkürünü bildirib. Şərqin bəşəriyyətə çox böyük mütəfəkkirlər verdiyini və bu şəxslərin ölümü qəbul etmək bahasına olsa belə öz əqidələrindən geri dönmədiklərini söyləyib. Tarixdə bir çox mütəfəkkirlərin edam olunduğunu, lakin ən dəhşətli edama İmadəddin Nəsiminin məruz qaldığını vurğulayıb. Dəhşətli işgəncələrə məruz qalmasına baxmayaraq, Nəsimi öz ideyalarından geri çəkilməyib, ona görə də mərdlik və dönməzlik rəmzi olaraq daim xatırlandığını söyləyib.
Tədbir Belarusun sb.by, belta.by internet səhifələrində və “Belarus Seqodnya” qəzetində geniş işıqlandırılıb.

Mətbuat şərhi 30 апреля 2019
БАКУ /Trend/ - В соответствии с подписанным Президентом Азербайджана Ильхамом Алиевым распоряжением "О праздновании 650-летнего юбилея великого азербайджанского поэта Имадеддина Насими" посольством Азербайджана в Беларуси в «Доме дружбы» Минска был проведен музыкально-поэтический вечер посвященный памяти и творчеству великого поэта, сообщили Trend в посольстве.
На мероприятии приняли участие начальник Управления международных связей и информационного обеспечения министерства культуры Беларуси Виктория Ратобыльская, начальник Управления двусторонних связей со странами СНГ Виктор Денисенко, руководитель представительства Международной организации по миграции в Беларуси, аккредитованные в Беларуси представители посольств Таджикистана, Туркменистана, Кыргызстана, Узбекистана, Румынии, Ливии, Палестины и Молдовы, а также преподаватели и студенты Белорусского государственного университета и Белорусского государственного педагогического университета имени Максима Танка.
Открывшая мероприятие начальник Управления международных связей и информационного обеспечения министерства культуры Беларуси Виктория Ратобыльская в своем выступлении отметила, что музыкально-поэтический вечер посвященный 650-летию азербайджанского поэта Насими совместное мероприятие министерства и посольства, которое проводится в рамках двусторонних культурных связей между Азербайджаном и Беларусью. "Музыкально-поэтический вечер памяти поэта Насими послужит еще большему сближению наших народов, а также усилению наших исторических и культурных связей. Именно с этой целью и в Азербайджане и в Беларуси часто проводятся такие мероприятия", - сказала она.
Ратобыльская особо отметила, что творчество Насими и поныне служит совершенствованию духовно-нравственных качеств человечества. "Веками творчество поэта являлось символом несгибаемости человеческой воли, верности своей убеждениям", - сказала Ратобыльская.
Выступивший на мероприятии посол Латиф Гандилов приветствовал гостей, выразив им благодарность за принятие приглашения на музыкально-поэтический вечер.
«…В прошлом году в Беларуси посольство отметило 135-летие великого азербайджанского поэта и драматурга Г.Джавида, а в этом 650-летие Имадеддина Насими. Это говорит о наших хороших культурных связях с белорусской стороной. Насими оставил богатое поэтическое наследие на азербайджанском, фарсидском и арабском языках. Он был последователем идей хуруфизма. Он считал, что человек должен поставить предел своим желаниям и бороться с ними, не становясь их рабом. Духовные и моральные ценности – вот основные идеи Насими.
…Хуруфиты утверждали, что иудаизм, христианство и ислам являются логическим продолжением друг друга. Независимо от религии, расы и цвета кожи они называли человека Адамом, т.е. созданным Богом и самым драгоценным жемчугом. Именно поэтому они смогли собрать так много сторонников.
История народов Востока знает немало личностей с железной волей, которые шли на казнь за свои убеждения, не изменяя им до последнего дыхания. Однако ни одна из этих судеб не была так трагична как жизнь Насими – мученика больших идей. Вот уже более шести веков его имя является символом мужества, героизма, непоколебимой воли, верности своим убеждениям. О нём слагали легенды, а ныне посвящаются художественные произведения...», - сказал посол.
На мероприятии с докладами выступили младший научный сотрудник Института литературоведения имени Янки Купалы Национальной академии наук Беларуси Татьяна Борисюк, а также преподаватель кафедры языкознания и страноведения Белорусского государственного университета Валерия Лещенко.
В продолжении мероприятия студентами Белорусского государственного института культуры и искусств были продекламированы стихи Насими. Художественная выразительность чтецов вызвала аплодисменты гостей. Особый интерес слушателей вызвала газель поэта «Во мне вместятся оба мира…».
Исполненные в конце мероприятия азербайджанские песни «Сары гялин» и «Гетме, гетме гяль» гостями также были встречены аплодисментами.
На мероприятии были показаны фрагменты из фильма «Насими». Музыкально-поэтический вечер был освещен информационным агентством «Белта», а также газетой “Беларусь сегодня”.